מנהגים בחנוכה

חג החנוכה הנקרא גם חג האור, הוא אחד החגים הכי נחגגים בקרב הילדים  זהו חג שנחגג בכל ארצות העולם (אצל היהודים).חג החנוכה נחשב לחג חברתי דתי ולאומי. בשל קרבתו לכריסמס (חג נוצרי) [ ולחג רמאדן (חג מוסלמי)  נחגג בחודש דצמבר על ידי שלושת הדתות. חג החנוכה נחגג במשך שמונה ימים ומציין את המרד של החשמונאים ואת ניצחון היוונים על המתייוונים. זהו החג האחרון בלוח השנה העברי שנחגג באותה השנה. מקור השם של חג החנוכה הוא חנוכת המזבח.

מנהגים בחג זה:

הדלקת נרות   בחג זה נהוג להדליק נרות במשך שמונה ימים מתחילים ביום הראשון עם נר אחד ביום השני שני נרות וכך הלאה עד שמדליקים את כל החנוכייה שבה 8 נרות ( לא כולל השמש),להדלקת הנרות מצטרפת ברכה וכן נהוג לשיר שירי חנוכה.

לשחק בסביבונים – בחג חנוכה נוהגים הילדים לשחק בסביבונים, יהודים שגרו בכל ארצות העולם, שיחקו ילדיהם עם סביבונים כאשר הכיתוב עליהם היה נ.ג.ה.ש מהמילים נס גדול היה שם (שם הכוונה לישראל) בארץ ישראל משחקים הילדים עם סביבונים שבהם רשום נ.ג.ה.פ מהמילים נס גדול היה  פה.

אכילת סופגניות ולביבות – הן תזכורת לנס פח השמן , סופגניות ולביבות רוויות בשמן, מזכירות את נס פח השמן בחג החנוכה  מרבים לאכול סופגניות ולביבות. הסופגניות אשר ממלאים אותם בריבות, שוקולד ובעת האחרונה גם מצפים אותם בציפויים שונים ומגוונים, אשר קשה מאוד לעמוד בפניהם וכן הלביבות הטעימות שמכינים בדרך כלל לארוחת החג.

דמי חנוכה– נהוג לתת לילדים בחג החנוכה , דמי חנוכה, מנהג שמטרתו ללמד את הילדים לתת מעשר מהכסף שלהם לצדקה אולם  נראה כי מנהג זה הגיע גם מהחג הנוצרי בו הילדים קיבלו מתנות כריסמס ולא רצו לקפח את הילדים היהודים.

ומה עם מתנות לחנוכה?

בעשורים האחרונים צמחה לה תרבות ההצגות בחנוכה, בה ילדים רבים מקבלים כמתנות לחנוכה, ממקום עבודה של ההורים, הצגה בחנוכה, להצגה מצטרף בדרך כלל מארז לילדים לחנוכה, מארז המכיל ממתקים. עוד בחג זה נוהג לתת מארזים לעובדים לחנוכה המכילים סממנים של החג, חנוכייה, נרות, שמן זית.

מארזים לילדים בחנוכה וכן מארזים לעובדים בחנוכה עמוסי כל טוב הינם דרך לומר תודה לעובדים. המארזים לילדים לחנוכה ניתן לראות בהרבה ווריאציות כך שכל חברה תוכל להתאים לעצמה את המארז הנכון, כך גם עם מארזים לעובדים לחנוכה אשר מגיעים במגוון רחב ויכולים להתאים לכל תקציב.

מתנות לחנוכה הם דרך להגיד תודה לעובדים, מתנות לחנוכה דבר שתמיד כיף לקבל. ניתן למצוא בעמותת מקום קטן בלב מבחר מתנות לחנוכה.

בשיתוף עם: פורטל בריתות – אולמות אירועים בראשון לציון

נגישות